• Dyskoteka andrzejkowa

          • 25 listopada Rada Samorządu Uczniowskiego z pomocą uczniów klas VII i VIII zorganizowała dyskotekę andrzejkową. Między godziną 16.00 a 18.00 bawili się na niej uczniowie klas IV-VI, a od 18.00 do 20.00 uczniowie klas VII-VIII. Nasi młodzi organizatorzy wykazali się kreatywnością i bardzo dobrą organizacją pracy. Poza muzyką i dyskotekowym wystrojem sali przygotowali szereg atrakcji: karaoke, foto-ściankę, wróżby andrzejkowe i konkursy. Można też było kupić ciasto i babeczki upieczone przez uczniów i w ten wposób wspomóc przyszłe działania Rady Samorządu Uczniowskiego. Dawno nie było widać w naszej szkole tylu naraz roześmianych, roztańczonych i rozbawionych uczniów. Przez obostrzeżnia związane z czasem pandemii długo musieliśmy czekać na taką szkolną imprezę, ale mamy nadzieję, że było warto 😊 

            Pozostałe zdjęcia z dyskoteki w galerii zdjęć.

          • Światowy Dzień Pluszowego Misia

          • Światowy Dzień Pluszowego Misia obchodzony jest co roku 25 listopada. Kariera pluszowej zabawki rozpoczęła się pod koniec XIX wieku, kiedy to Margarete Steiff – niemiecka inwalidka sparaliżowana wskutek choroby Heinego-Medina zaczęła szyć różne zabawki-zwierzątka. Jej siostrzeniec w 1880 roku wpadł na pomysł, aby ulepszyć konstrukcję szytych zabawek i założyć firmę produkującą takie zabawki. Firma powstała w miejscowości Giengen an de Brenz, niedaleko granicy bawarskiej.

            Kolejna historia dotyczy prezydenta Stanów Zjednoczonych – Teodora Roosvelta, który w 1902 roku wybrał się z przyjaciółmi na polowanie. Podczas wyprawy postrzelono małego niedźwiadka. Prezydent nakazał jego uwolnienie, a całą historię zilustrowano komiksem w waszyngtońskiej gazecie. Jednym z czytelników był pewien producent zabawek, który zainspirował się tym wydarzeniem i stworzył nową zabawkę dla dzieci - pluszowego misia. Nazwał go Teddy Bear, co było oczywistym nawiązaniem do imienia prezydenta USA.

            Pluszowy miś okazał się najlepszą maskotką dla dzieci – budzi bowiem uczucia ciepła i bezpieczeństwa. Dlatego od 2002 roku na całym świecie obchodzi się święto tej pluszowej maskotki. W naszej szkole również świętowaliśmy – uczniowie mogli zabrać do szkoły swoje ulubione misie lub przebrać się za misia. Okazało się, że uczniowie (i to nawet ci ze starszych klas!) stwierdzili, że codziennie należałoby zabierać misia do szkoły, bo wtedy jest „jakoś milej” 😊

          • Narodowe Święto Niepodległości.

          • Dnia 10 listopada 2022 r. w Szkole Podstawowej  im. ks. kan. Józefa Swobodzińskiego w Kęsowie odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości na pamiątkę 104 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.  W jego przygotowaniu wzięło udział ponad 30 uczniów.Akademia przede wszystkim miała  przypomnieć tamte ciężkie czasy, ale także wzbudzić w nas refleksje. Część artystyczna wprowadziła zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. W skrócie zobrazowano sytuację polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości  oraz jak przebiegały losy naszego kraju do roku 1989. Punktualnie o godzinie 11.11 wszyscy uczniowie i pracownicy szkoły odśpiewali 4 zwrotki hymnu. Duży  nacisk położono na ukazanie ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli, stale wychodził z inicjatywą walki za ojczyznę. Uczniowie klas IV -VIII  recytowali wiersze i śpiewali pieśni patriotyczne, które pozwoliły  zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość. To Święto sprawia, że w zabieganym życiu stajemy na chwilkę i wspominamy naszych dziadków i pradziadków walczących o wolność. Dzień ten dla wielu jest lekcją patriotyzmu i historii. Uczestnicząc corocznie  w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce. 

             

            więcej zdjęć w galerii

          • DZIEŃ WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH: CZAS REFLEKSJI I ZADUMY

          •  

             

            Dzień Wszystkich Świętych rozpoczyna okres poświęcony wspomnieniom zmarłych, dlatego tego dnia – a także w kolejnych dniach listopada – wierni odwiedzają groby bliskich.

            Tradycją naszej szkoły w Dniu Wszystkich Świętych jest troska oraz odwiedzenie mogił pomordowanych w czasie II Wojny Światowej.

            W piątek, 28 października przed uroczystością Wszystkich Świętych uczniowie klasy II a  wraz z opiekunami uprzątnęli teren wokół pomnika ku czci pomordowanych, znajdujący się w Lesie Krajeńskim. W październiku 1939 roku rozstrzelano tam najprawdopodobniej więźniów z obozu w Radzimiu. Pomnik ustawiono w środku lasu już blisko 50 lat temu.Wykonany został w kęsowskiej szkole przez p. Adama Gnacińkiego wraz z uczniami. Oryginalna tablica została odnowiona, a pamięć po tragicznych wydarzeniach z Lasu Krajeńskiego nie ginie. Nasi uczniowie zapalili znicze i złożyli kwiaty. Celem akcji było poznanie lokalnych miejsc pamięci i związanej z nimi historii.

          • Święto Dyni

          • 28 października Samorząd Uczniowski zorganizował Dzień Dyni i w związku z tym w piątek na korytarzach i w klasach spotkać można było uczniów ubranych na pomarańczowo i żółto. Niektórzy nawet ozdobili stroje w charakterystyczne dyniowe kształty.  Najbardziej chyba zabawa podobała się najmłodszym dzieciom, bo zauważyliśmy regułę, że im młodsze klasy, tym więcej przebranych uczniów. W szkole od razu zrobiło się weselej od ciepłych jesiennych kolorów. Samorząd Uczniowski oceniał zaangażowanie klas IV-VIII w szkolną zabawę, a punktacja będzie brana pod uwagę w całorocznej rywalizacji klas o najlepszą klasę w szkole.

          • W Multikinie.

          • "Johnny"

             

            We wtorek 18 października wyjechaliśmy do Multikina w Bydgoszczy. Razem z klasą VIIIa i VIIIb obejrzeliśmy film pod nazwą ,,Johnny”.

            W szkole o 8:00 zebraliśmy się obok świetlicy szkolnej i czekaliśmy na nasze wychowawczynie i autobus. Po godzinie 8:00 wszyscy się zebraliśmy i wsiedliśmy do autobusu, ale jeden z uczniów się spóźnił i pojechaliśmy bez niego. Podróż trwała ok. godziny. Przejazd minął przyjemnie. Kiedy przyjechaliśmy do kina, musieliśmy poczekać chwilę przed wejściem, ale 20 minut później nas wpuszczono. Po zakupach przekąsek i toalecie przed filmem weszliśmy na salę kinową.

            Kiedy wygodnie rozsiedliśmy się w fotelach, zaczęły się reklamy. Chwilę później zaczął się film. Głównym bohaterem był Patryk Galewski (Daniel Jaroszka), który już od lat 12 miał problemy z prawem oraz brał używki. Pewnego razu zostaje skazany na 360 godzin prac społecznych w hospicjum im. Św. Ojca Pio. W hospicjum poznaje księdza Jana Kaczkowskiego (Dawid Ogrodnik), który w młodym wieku zachorował na złośliwy nowotwór mózgu. Główny bohater poznaje świat współczucia, rozwija się oraz... Film był ciekawy i interesujący, a przede wszystkim wzruszająca relacja Patryka z Księdzem Janem. Po filmie udaliśmy się do autobusu i spokojnie wróciliśmy do domu. Był to świetnie spędzony czas. 

            W.Z.

          • Spotkanie z mjr K. Piechowiakiem – oficerem Regionalnego Centrum Informatyki w Bydgoszczy

          • 11.10.2022r. uczniowie klas ósmych podczas zajęć wychowawczych mieli okazję spotkać się z żołnierzem pracującym w Regionalnym Centrum Informatyki, który na co dzień zajmuje się bezpieczeństwem cyberprzestrzeni. Przedstawił on w ciekawy i profesjonalny sposób pracę zawodowego żołnierza w tej niezwykle prężnie rozwijającej się dziedzinie wojskowości. 

            Zajęcia z przedstawicielami ciekawych zawodów będą w klasach ósmych odbywały się cyklicznie.

             

      • Kontakty

        • Szkoła Podstawowa im. ks. kan. Józefa Swobodzińskiego w Kęsowie
        • Telefon do świetlicy ( czynny w godzinach pracy świetlicy ) 530368420
        • ul. Szkolna 11 89-506 Kęsowo Poland
        • 523344012
      • Logowanie