• Kangur matematyczny

• W dniu 21 marca po raz kolejny w naszej szkole odbył się Międzynarodowy Konkurs Kangur Matematyczny. Głównym jego celem jest szeroka popularyzacja matematyki. Rozgrywany jest w sześciu kategoriach, które obejmują następujące klasy:

Żaczek- klasy 2 szkół podstawowych;

Maluch- klasy 3 i 4 szkół podstawowych;

Beniamin- klasy 5 i 6 szkół podstawowych;

Kadet- klasy 7 i 8 szkół podstawowych;

Junior- klasy I i II liceów i techników, szkoły branżowe I stopnia;

Student- klasy III i IV liceów, III, IV i V techników, szkoły branżowe II stopnia.

W naszej szkole w konkursie brali udział uczniowie od klasy drugiej do klasy ósmej, w sumie 28 osób. Konkurs ma charakter jednorazowego testu. Zadania oraz termin są ustalane przez władze stowarzyszenia Kangourou Sans Frontie`res. Na rozwiązanie testu przeznaczone jest 75 minut.

O wynikach konkursu i ewentualnych nagrodzonych dowiemy się za około miesiąc lub dwa.

Szkolnym koordynatorem konkursu jest pani Aleksandra Grubczak. Wspomagały ją w tym roku nauczycielki klas drugich i trzecich (p. Delfina Świeczkowska, p. Krystyna Kabat , p. Justyna Boryczewska) oraz pani Sylwia Michalak

• Spektakle profilaktyczne

• 8 marca odbyły się w naszej szkole dwa spektakle profilaktyczne zorganizowane przez Teatr Kurtyna z Krakowa.

Najmłodsi uczniowie mieli okazję przeżyć historię kowboja Maurycego, który pokonując swój lęk i uprzedzenia wyrusza na poszukiwania największego skarbu wszystkich dzieci – smartfonu. W trakcie przygody bohater wraz z dziećmi przekonali się w nieoczekiwanym finale opowieści czym w istocie jest największy skarb każdego dziecka. Ponadto za radą i przykładem kowboja dzieci poznały zalety zdrowego trybu życia.

Spektakl ten kładł w swej formie nacisk na budowę postaw asertywnych względem używek, wskazywał zagrożenia wynikające z uzależnień (w tym behawioralnych) oraz stanowił promocję zdrowego stylu życia.

Starsi uczniowie natomiast mieli okazję obejrzeć wzruszającą, pełną humoru historię przyjaźni. Rafała i Pauliny, którzy odkrywają nawzajem co tak naprawdę dzieje się w zaciszu ich domów pod osłoną pozorów. Rafał odkrywa wstydliwy sekret swojej przyjaciółki. Pozyskując wiedzę na temat przemocy jaką dotknięta jest Paulina postanawia namówić ją i wesprzeć w poszukiwaniu pomocy.

Spektakl ten kładł nacisk na empatię, wrażliwość na krzywdę drugiego człowieka oraz sposób radzenia sobie z negatywnymi emocjami. Pokazywał również wpływ uzależnień na rozkład życia rodzinnego.

Powyższe spektakle zwróciły uwagę uczniów na istotne z punktu ich widzenia problemy oraz sposoby radzenia sobie z nimi.  Omówione  w nich wartości wychowawczo- profilaktyczne zostały przedstawione w przystępny i atrakcyjny sposób dla dzieci i młodzieży.

• Jedyna w swoim rodzaju lekcja WOS-u.

• 4 marca klasa VIII w ramach lekcji WOS-u o samorządach terytorialnych odwiedziła Urząd Gminy w Kęsowie. Uczniowie zapoznali się z formami  zarządzania gminą, poznając zakres pracy wszystkich referatów urzędu. Wójt Gminy Kęsowo Pan Radosław Januszewski znalazł dla nas czas, oprowadził uczniów po urzędzie, ciekawie opowiedział o swojej pracy i odpowiedział na wszystkie pytania młodzieży. Dziękujemy za umożliwienie zdobycia odrobiny praktycznej wiedzy o społeczeństwie.

• DAROWIZNA OD FUNDACJI PKO BANKU POLSKIEGO

• Szkoła Podstawowa im. ks. kan. Józefa Swobodzińskiego w Kęsowie otrzymała od Fundacji PKO Banku Polskiego sprzęt informatyczny w postaci 2 laptopów marki HP, 4 monitory i 4 komputery wraz z klawiaturą i myszką bezprzewodową. Przekazany sprzęt wykorzystany będzie do celów edukacyjnych dla uczniów naszej szkoły. Serdecznie dziękujemy!!!

• Dyskoteka karnawałowa klas IV-VIII

• 8 lutego odbyła się dyskoteka karnawałowa dla klas Iv-VIII organizowana przez klasę Va i Vb z wychowawcami oraz Samorząd Uczniowski. Wkroczyliśmy w ferie wesoło i w tanecznym rytmie, jak przystało ma koniec karnawału.