Zapraszamy do udziału w akcjach bibliotecznych:
- Warsztaty wielkanocne (możliwość przesunięcia warsztatów na 6 godzinę lekcyjną)
- Wieża czytelniczych wyzwań.
Po więcej informacji zapraszamy do biblioteki szkolnej.
Zapraszamy do udziału w akcjach bibliotecznych:
Po więcej informacji zapraszamy do biblioteki szkolnej.
Drodzy rodzice!
Na pewno chcielibyście aby Wasze dzieci wyrosły na mądrych, szczęśliwych i dobrych ludzi.
Jak osiągnąć ten efekt w świecie zdominowanym przez gry komputerowe oraz programy będące często brutalne, wywołujące niepokój, stres i nerwowość oraz znieczulające na przemoc? Jest na to dobry i zdrowy sposób – czytanie!
Jak zachęcić dzieci do czytania? Nie jest to łatwe zadanie i wymaga od nas – dorosłych zaangażowania.
Nasza biblioteka w tym roku szkolnym przystąpiła do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. Dzięki funduszom w ten sposób pozyskanym zakupiliśmy nowości wydawnicze biorąc pod uwagę zainteresowania uczniów. Przeprowadziliśmy do tej pory różne konkursy („Drzwi do książki”, „Ferie z książką”) i akcje (np. „Cukierek i … książka”, „Randka w ciemno z książką”) mające na celu zachęcenie uczniów do odwiedzenia biblioteki i sięgnięcia po książki.
Zapraszamy do obejrzenia prezentacji, z której dowiecie się jakie korzyści płyną z czytania oraz jak Wy – rodzice możecie zachęcić swoje dzieci do spędzania wolnego czasu z książką w ręku.
Z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, który jest obchodzony 21 lutego,
został zorganizowany konkurs na plakat promujący język polski. Zadaniem uczniów było
wykonanie plakatu i wymyślenie hasła promującego nasz ojczysty język.
Komisja konkursowa wyłoniła następujących laureatów:
I miejsce: Maja Piotrowska kl. Va
II miejsce: Milena Kucharska kl. IVa
III miejsce: Aleksander Kwiatkowski kl. VIa
Wyróżnienia:
Julka Daszkowska kl. IVb
Arkadiusz Koziński kl. IVa
Dnia 14.02.2025 zostały ogłoszone wyniki konkursu fotograficznego pt. "Ferie z książką". Celem konkursu było promowanie czytelnictwa oraz zachęcanie do aktywności. Zadaniem było wykonanie zdjęcia z książką w tle. W konkursie udział wzięło ośmioro uczniów. Jury oceniło prace pod kątem oryginalności, kreatywności i estetyki wykonania. Wyniki przedstawiają się następująco:
1 miejsce - Maja Lorbiecka
2 miejsce - Hania Gnacińska, Agata Łońska - Kotyńska
3 miejsce - Alicja Lorbiecka
Wyróżnienia - Hania Grubczak, Zuzia Weltrowska, Szymon Trawczyński, Zosia Pukownik
Szanowni Państwo,
Z przyjemnością informujemy, że 3 marca 2025 roku rozpoczynamy postępowanie rekrutacyjne do przedszkola i klasy pierwszej w Szkole Podstawowej im. ks. kan. Józefa Swobodzińskiego w Kęsowie.
W dniach od 3 do 17 marca 2025 roku prosimy o złożenie wniosku lub zgłoszenia o przyjęcie dziecka wraz z dokumentami potwierdzającymi spełnienie przez kandydata warunków lub kryteriów branych po uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym.
Termin w postępowaniu uzupełniającym do 31 marca 2025.
Uwaga! Wnioski i dokumenty możecie Państwo pobrać ze strony internetowej szkoły spkesowo.edupage.org w zakładce dokumenty szkoły lub w sekretariacie szkoły.
Wnioski można składać:
drogą elektroniczną zskesowo@op.pl
drogą pocztową
osobiście w sekretariacie szkoły
Serdecznie zapraszamy!!!
Jednym z działań prewencyjnych na rzecz zapobiegania wypadkom przy pracy i rolniczym chorobom zawodowym jest organizacja konkursu plastycznego kierowanego do uczniów wiejskich szkół podstawowych. Celem konkursu jest promowanie pozytywnych zachowań związanych z pracą i zabawą dzieci na terenie gospodarstwa rolnego.
Konkurs przebiega pod Honorowym Patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesława Siekierskiego, a współorganizatorami tego przedsięwzięcia są: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Państwowa Inspekcja Pracy, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa oraz Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Partnerem strategicznym Konkursu jest Agro Ubezpieczenia - Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych.
Zadaniem konkursowym jest wykonanie dwuwymiarowej pracy plastycznej w formacie A-3, w dowolnej technice, obrazującej zasady bezpiecznej pracy w gospodarstwie oraz zalecenia dotyczące dbania o zdrowie psychiczne i fizyczne człowieka, zawarte w treści kampanii prewencyjnej „Dobrostan Rolnika”.
Sposób zgłaszania prac do konkursu oraz warunki uczestnictwa określa regulamin. Więcej informacji można uzyskać we właściwej dla miejsca zamieszkania jednostce terenowej KRUS – dane kontaktowe znajdują się pod linkiem https://www.gov.pl/web/krus/adresy-or-i-pt2
Na każdym etapie konkursu autorzy najciekawszych prac otrzymają nagrody ufundowane przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, współorganizatorów oraz patronów konkursu. Prace laureatów będą publikowane również w materiałach popularyzatorskich Kasy.
Informacja przekazana za pośrednictwem OR KRUS w Bydgoszczy
W tym roku nasza szkoła również brała udział w 33 FINALE WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY.
Celem zbiórki było zebranie środków dla HEMATOLOGII I ONKOLOGII DZIECIĘCEJ. Od kilku lat wspieramy TUCHOLSKI SZTAB.Z naszej szkoły kwestowało 10 wolontariuszy. Ich opiekunką była p. Renata Malinowska. Na terenie Gminy Kęsowo zebraliśmy kwotę: 25.749,90.
Pieniądze pozyskano ze sprzedaży ciast w Szkole Podstawowej w Kęsowie zorganizowanego przez szkolne koło wolontariatu, licytacji, które odbywały się w Wiejskim Domu Kultury oraz z turnieju, który miał miejsce w Szkole Podstawowej w Żalnie. Kwestowano także w trakcie trwania występów wokalnych i zespołów tanecznych działających przy WDK.
Wszystkim , którzy przyczynili się do tej akcji SERDECZNIE DZIĘKUJEMY !!!
Konkurs fotograficzny
Biblioteka szkolna przypomina o trwającym do końca stycznia konkursie fotograficznym. Do udziału zachęcamy uczniów klas 0 - 8. Zdjęcia prosimy przesyłać na adres mailowy SP Kęsowo (widoczny na plakacie).
Z wszystkich zdjęć stworzona zostanie wystawa a najbardziej pomysłowe i najciekawsze zostaną nagrodzone.
Zapraszamy
,,DZIEŃ SŁODKOŚCI DLA WOŚP''
Szkolne Koło Wolontariatu włączyło się do akcji WOŚP. Dzięki pomocy rodziców, którzy przygotowali pyszne wypieki, zorganizowało dnia 16.01.25r. dzień słodkości. Cały dochód ze sprzedaży słodkich wypieków, łącznie 1743zł, został przekazany sztabowi WOŚP w Kęsowie.
Wszystkim bardzo dziękujemy.
A. Szpaczyńska ( opiekun Szkolnego Koła Wolontariatu)
W miniony czwartek w klasach 0 odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Dzieci zaprezentowały szanownym Gościom Jasełka Bożonarodzeniowe oraz świąteczny taniec. Nie zabrakło wielu pięknych życzeń oraz piosenek dla babć i dziadków. Obdarowani upominkami Goście spędzili ze swoimi wnuczętami miło czas przy wspólnym stole pełnym smakołyków przygotowanych przez wspaniałe mamy. Wszystkim Babciom i Dziadkom życzymy zdrowia i pogody ducha. Niech miłość, którą obdarzacie swoich najbliższych, wraca do Was ze zdwojoną siłą.
14 stycznia klasa 0 "A" i "B" uczestniczyła w XI Przeglądzie Jasełek w Wiejskim Domu Kultury i otrzymała wyróżnienie.Było to niezwykłe przeżycie. Dzieci wykazały się licznymi talentami aktorskimi, wokalnymi i tanecznymi.
Pasowanie na Czytelnika – wyjątkowe chwile dla pierwszoklasistów!
W dniach 13 i 14 stycznia w naszej szkole odbyła się uroczystość pasowania na czytelnika uczniów klas pierwszych. Był to niezwykle ważny moment, który symbolicznie rozpoczął ich przygodę z książkami i biblioteką szkolną.Podczas wydarzenia dzieci miały okazję poznać zasady korzystania z biblioteki oraz dowiedzieć się, jak dbać o wypożyczone książki. W programie znalazły się również zagadki, krótkie inscenizacje oraz wspólne rozmowy o ulubionych bohaterach literackich. Kulminacyjnym punktem było uroczyste złożenie przysięgi czytelnika oraz wręczenie pamiątkowych dyplomów i książek. Cieszymy się, że od teraz pierwszoklasiści stają się pełnoprawnymi użytkownikami naszej biblioteki. Mamy nadzieję, że ta uroczystość rozbudzi w nich miłość do książek, która będzie im towarzyszyć przez całe życie. Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom! Życzymy niezapomnianych chwil spędzonych z książkami i wielu fascynujących literackich odkryć.
W grudniu został ogłoszony konkurs organizowany przez Samorząd Uczniowski na "Najpiękniejszą ozdobę Bożonarodzeniową". W konkursie wzięło udział 37 uczniów. Komisja konkursowa w składzie: Pani Renata Malinowska, Justyna Lorbiecka i Aleksandra Romanowicz stanęła przed trudnym wyborem, gdyż ozdoby były przepiękne i wyjątkowe.
Wyniki przedstawiają się następująco:
*kategoria klas I-III
I miejsce Zuzanna Weltrowska
II miejsce Aleksandra Durejko
III miejsce Igor Majer
*kategoria klas IV-VIII
I miejsce Aleksander Kwiatkowski
II miejsce Wiktoria Rapacka
III miejsce Martyna Turzyńska i Dagmara Żmich
Pozostali uczestnicy otrzymali dyplomy oraz drobne upominki.
Gratulujemy i dziękujemy wszystkim uczestnikom!!!
W grudniu chętni uczniowie z klas VII i VIII wzięli udział w konkursie plastycznym z języka niemieckiego
" Deutsche Erfindungen-Wynalazki niemieckie, które zmieniły ludzkie życie”. Celem konkursu było poszerzenie wiedzy i znajomość kultury krajów niemieckojęzycznych.
Uczniowie mieli za zadanie własnoręcznie wykonać pracę plastyczną przedstawiającą wybrany wynalazek niemiecki. Praca mogła być wykonana dowolną, barwną techniką w formacie A3 oraz zawierać krótki opis wynalazku w języku niemieckim. Prace oceniane były według następujących kryteriów: zgodność z tematem, pomysłowość i oryginalność formy, estetyka wykonania, poprawność językowa. Oto wyniki:
I miejsce- Rozalia Łońska
II miejsce- Antonina Jaszczyszyn
III miejsce- Olga Czarnecka
Gratuluję i dziękuję za udział!
Aleksandra Romanowicz
Dzięki owocnej współpracy z przedstwicielami Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Osób Doznających Przemocy Domowej w Tucholi, 28 listopada w szkole odbyły się warsztaty profilaktyczne dla uczniów z klas 7. Uczniowie uzupełnili wiedzę na temat różnych rodzajów przemocy, ich skutków, a przede wszystkim poznali możliwości chronienia się przed nimi poprzez odpowiednie reagowanie gdy jest się ich świadkiem.
"Tak- dla pomocy, Nie- dla przemocy." Te słowa kluczowe zapamietają na bardzo długo...
Panie pedagog: Marta Słoma i Renata Malinowska
Taki tytuł miał konkurs profilaktyczny, który stanowił podsumowanie Tygodnia Życzliwości w szkole. Tematyka konkursu dotyczyła propagowania postaw reakcji na przemoc, co ma ścisły związek z działaniami wychowaczo- profilaktycznymi szkoły. Uczniowie mieli za zadanie stworzyć komiks przedstawiający przemocową sytuację i wskazać rozwiązanie problemu.
Celem konkursu było afirmowanie prawidłowych postaw społecznych opartych na wzajemnym szacunku i życzliwości, a także eliminowanie zachowań agresywnych i przemocy rówieśniczej w środowisku szkolnym i rodzinnym. Ponadto uświadamianie możliwości rozwiązywania sytuacji problemowych bez sięgania po środki uzależniające i alkohol. Kluczowym celem konkursu było przeciwdziałanie przemocy w rodzinie i w społeczności szkolnej.Warto dodać, że fundatorem nagród była GKRPA w Kęsowie.
Do konkursu przystapiło 17 uczniów z klas I-VIII. Nagrody przydzielonow dwóch kategoriach wiekowych klasy I-III, oraz IV-VIII.
I miejsce Agata Turzyńska, Mateusz Pieczywek
II miejsce Maja Piotrowska, Maja Lorbiecka
III miejsce Gracjan Podlecki, Agata Guss
Pozostali uczniowie otrzymali wyróżniania ze świątecznymi upominkami.
Wszystkim uczniom gratulujemy i dziękujemy za wzięcie udziału w tym niełatwym konkursie.
Panie pedagog: Marta Słoma i Renata Malinowska
Szkoła Podstawowa im. ks. kan. Józefa Swobodzińskiego w Kęsowie przystapiła do konkursu organizowanego przez Szkolny Związek Sportowy o nazwie " Szkoła Promujaca Aktywny Styl Życia" 2024 pod patronatem honorowym Ministerstwa Sportu i Turystyki. Nasza placówka zajęła II miejsce. Otrzymaliśmy od organzatorów bony prezentowe na łączna kwotę 4.500 zł ( 2000 zł organizacja eventu sportowego, 2500 zł sprzet sportowy dla szkoły). Dnia 19 grudnia 2024r. odbył się Gwiazdkowy Halowy Turniej Piłki Nożnej Dziewcząt. W spotkaniu wzięły udział drużyny ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Tucholi, Szkoły Podstawowej w Śliwicach, Szkoły Podstawowej w Pawłowie oraz dwie drużyny z Kęsowa. Wszyscy uczestnicy otrzymali wartościowe nagrody a szkoły sprzęt sportowy. Wydarzeniu towarzyszyła fantastyczna atmosfera i duch rywalizacji sportowej. Dziękujemy Szkolnemu Związkowi Sportowemu oraz wszystkim sympatykom naszej szkoły i osobom, które bezposrednio zaangażowały się w organizację eventu.
Klasyfikacja końcowa:
I miejsce -SP Kęsowo drużyna nr "1"
II miejsce - SP Kęsowo drużyna "2"
III miejsce - SP Śliwice
IV miejsce - SP nr 3 Tuchola
V miejsce - SP Pawłowo
Ze sportowym pozdrowieniem, do zobaczenia za rok!
Jak co roku pod koniec listopada cała społeczność szkolna włączyła się do akcji # Życzliwość- podaj dalej. Tym razem zadanie dla klas dotyczyło stworzenia łańcucha życzliwości i ozdobienia nim szkolnych okien. Dzień Życzliwości jest obchodzony w ponad 180 krajach. Jego celem jest wzbudzanie w ludziach pozytywnych emocji i uwrażliwienie na wzajemną życzliwość.
W dniu życzliwości, który przypada 21 października odbyła się sprzedaż domowych słodkości z karteczkami na których znajdowały się dobre myślii pozdrowienia. Chętni uczniowie przebrali się za ulubionych superbohaterów pokazując tym, że w każdym z nas są super moce; dobroć, koleżeństwo i życzliwość wobec innych.
Dzieci przebywające w świetlicy szkolnej przygotowały pod kierunkiemP. Agnieszki Kuczyńskiej wieniec życzliwości, który przekazały w ramach serdecznej współpracy dla pracowników Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kęsowie.
Celem Tygodnia Życzliwości jest uznanie, że proste, codzienne akty życzliwości sprawiają, że nasza szkoła, społeczność staje się życzliwym, bezpiecznym miejscem do życia, pracy, nauki i zabawy.
Panie pedagog: Marta Słoma i Renata Malinowska
Szkolne Koło Wolontariatu po raz trzeci przystąpiło do akcji Fundacji Gramy dla Onko – Onko – Mikołaje. Dzięki ogromnej pomocy rodziców udało się nam zebrać dużą ilość darów. Do naszej szkolnej akcji dołączyła również Pani Babcia Basia z Chojnic, która przekazała worek mikołajkowych prezentów. Tylko razem możemy wywołać uśmiech na twarzach chorych dzieci.
Aleksandra Szpaczyńska – opiekun Szkolnego Koła Wolontariatu
Powered by aSc EduPage